top of page

Izlaidums

IMG-20190223-WA0003-1.jpg

Izlaiduma tradīcija

Suzuki izlaiduma tradīcija aizsākās Japānā - Šiniči Suzuki ieviesa izlaiduma līmeņu sistēmu, lai uzteiktu bērnus par labi padarītu darbu. 

 

Suzuki repertuārā katrā instrumenta spēles programmā atsevišķi skaņdarbi ir noteikti kā izlaiduma skaņdarbi. Kad audzēknis ir sasniedzis noteiktā līmeņa izlaiduma skaņdarbu un turpina apgūt nākamos, tad līmenis ir pabeigts. 

 

Skolotājs izlemj, kad bērns ir gatavs pabeigt savu līmeni un izvirza audzēkni izlaidumam tikai tad, kad ir drošs, ka priekšnesums ir labi sagatavots, muzikāls, un audzēknis jau ir pavirzījies repertuārā uz priekšu, turpinot apgūt nākamos skaņdarbus. 

Pēc tam skolotājs strādā kopā ar bērnu un viņa vecāku, lai veiktu Izlaiduma skaņdarba ierakstu. Agrāk Japānā Šiniči Suzuki noklausījās visas japāņu bērnu izlaiduma kasetes, un pievienoja beigās savus komentārus par izpildījumu. Viņš arī katram audzēknim uz zīda uzgleznoja skaistu ūdenskrāsu zīmējumu.

 

Arī šodien daudzviet Suzuki pasaulē tiek turpināta izlaiduma skaņdarba ierakstīšanas sistēma. Vienīgā atšķirība, ka komentāri par izpildījumu tiek lūgti pieredzējušiem Suzuki skolotājiem.

 

Izlaiduma skaņdarba ierakstīšana ir lieliska uzstāšanās prakse. Tā ir iespēja bērniem uzstāties pozitīvā un atbrīvotā vidē, pašam noklausīties savu priekšnesumu un censties nospēlēt to vēl labāk. Jūs varat ierakstīt skaņdarbu kaut 100 reizes un izvelēties to vienu – īpašāko un labāko no visām reizēm.

 

Par Izlaiduma koncerta tradīciju paša Šiniči Suzuki vārdiem varat izlasīt grāmatā „Shinichi Suzuki: His Speaches and Essays”, kura pieejama LvSA bibliotēkā.

Grāmatu koncerti

Viens līmenis Suzuki bērnu mācībās visbiežāk ietver visus vienas grāmatas skaņdarbus, t.i., kad bērns ir ne tikai apguvis, bet arī pastāvīgi saglabājis atmiņā un turpinājis uzlabot visus grāmatas skaņdarbus. 

 

Lai atzīmētu šo bērna sasniegumu, skolotājs kopā ar bērna vecākiem organizē Grāmatas koncertu, jeb Grāmatas spēlēšanas svētkus. Bieži vien tas ir organizēts kā bērna solo koncerts, kurā viņš atskaņo visus grāmatas skaņdarbus. Taču, katrs skolotājs un konkrētā ģimene var paši izvēlēties, kā šis pasākums notiks.

 

Grāmatu koncertos vislabāk pamanāms bērnu spēju kumulatīvais raksturs – tā ir skaņdarbu virkne 20 līdz 40 minūšu garumā, kas atklāj bērna neizmērojamo atmiņas potenciālu, pacietību, koncentrēšanos, un tas viss izpausts nepiespiesti, raiti, brīvi un ar vieglumu, gluži kā runājot savā dzimtajā valodā. 

 

Apgūstot visu grāmatu un pabeidzot katru noteikto līmeni, bērns ir sasniedzis nozīmīgu pagrieziena punktu savā izaugsmē.

Evijas_2_gramatas_svetki_ielugums-1.jpg

Izlaiduma koncerts

Izlaiduma koncertu organizē Latvijas Suzuki Asociācija. Pirmais Latvijas Suzuki Izlaiduma koncerts notika 2016.gadā un kopš tā laika, tas notiek katru gadu. Koncerts notiek februārī vai martā Rīgas Latviešu biedrības namā. 

 

Visus bērnus, kas iepriekšējā kalendārā gada laikā ir pabeiguši grāmatu, skolotājs izvirza Izlaiduma koncertam. Suzuki Izlaiduma koncerts ir ļoti īpašs notikums. Tas atstāj lielu iespaidu uz bērnu motivāciju un turpmāko gribasspēku.

 

Ņemot vērā dalībnieku skaitu un sastāvu, katru gadu tiek veidota jauna koncerta programma. Bērni laicīgi uzzina savu izlaiduma skaņdarbu, lai to rūpīgi uzlabotu un atskaņotu koncertā. Izlaidums nav eksāmens, tāpēc ikviens bērns to spēj! 

bottom of page